Delta Sigma Theta Sorority, Incorporated
Petersburg Alumnae Chapter

Post Office Box 688 Petersburg Virginia 23804

 

This website is the sole property and responsibility of the Petersburg Alumnae Chapter of Delta Sigma Theta Sorority, Incorporated.

 

Petersburg Alumnae Chapter
 Committees, Chairs & Co-Chairs
2018-2020

Committees of the Five Point Programmatic Thrust

 

Economic Development:

  Joanne Keeve Berry

 

          ·  Habitat for Humanity:

Patricia Brown
 

Educational Development: 

          ·  Book Buddies:

                Kathleen Murphy
          ·  D.A.R.E. (Delta Adventures in Reading Enrichment)

                Nancy Walden

          ·  Delta G.E.M.S. (Growing and Empowering Myself Successfully):

                LaGrace Roberts-Harvey

          ·  May Week:

               Annette Whitaker

          ·  PSAT/SAT:

                Shante Thweatt (Chair)

                Debbie Semien  

          ·  Scholarships:

                Nikki Hicks (Chair)

                Rhonda Johnson

 

Physical and Mental Health:

Eleanor Bailey


Political Awareness & Involvement:

          Anna Bradley


International Awareness & Involvement:

Pamela Hyndman (Chair)

Eva Bailey-Greene

 

Standing and Special Committees

Arts & Letters:

   Sharon Bassard (Chair)

   AzurDe Greenhill


Budget:

   Vonzella Vincent (Chair)

   Stacy Strickland

   Angela Sampson-Scott

   Tracey Harris-Williams

   Sonja Tucker Pride

   Tanisha Mitchell

   Gwendolyn Carney

   

Collegiate Transition Task Force:

   Jessica Drew (Chair)

Communications:

   April Glenn Robinson (Chair)

Internal Audit:

   Cynthia Farley (Chair)

   Kathleen Murphy

   Charmane Jasper

 

Membership Services:

   Tonya Brown-Fletcher (Chair)

 

Nominating:

   Latroyal Smith (Chair)

   Debbie Semien

   Felicia Turner

   Tamara Morris

   Shandra Claiborne Payton

 

Pan Hellenic Council Representative:

   Alicia McGee (Chair)

   Rasheena Rippey

   

Policies and Procedures:

   Thomila Wilson (Chair)

 

Project 13 (P 13) Coordinator:

 

Protocol & Traditions:

   Thelma W. Wyatt (Chair)


Risk Management:

   Florence Rhue (Chair)

   Sherri B. Jones

Salvation Army Bell Ringers Coordinator:

   Carolyn Scott (Chair)


Sister to Sister / Hospitality / Hostesses:

   Eleanor Bailey (Chair)

Technology:

   Nicole Thompson-Martin (Chair)

   Natalie Pennywell

   Cheryl Brooks-Brown

   

Ways & Means:

   Daphne Dixon-Reed (Chair)

   Cheryl Brooks-Brown